Ürünler

 • Aracıma uygun olan lastikleri nasıl bulabilirim?

  Aradığınız lastik fiyatlarına kolayca ulaşabilmeniz için sitemizde otomobil ve 4x4 lastikleri kategorilerinde iki türlü arama seçeneği sunulmaktadır. 

  Ebatlarına Göre Lastik Arama
  Bu kısımda, lastiklerinizin yan yüzeyinde görebildiğiniz "205/55R16 91V" ve benzeri lastik ölçülerini filtreleyerek arama yapabilirsiniz. Lastik ölçüleri  "Taban" / "Yanak" R "Jant Çapı" şeklinde yazılmaktadır. Ayrıca aradığınız lastiğin hangi mevsime ve hangi markaya ait olduğunu, RUNFLAT veya SEAL özellikleri bulunup bulunmadığını da seçerek, arama sonuçlarını filtreleyebilir, en doğru ürüne, en hızlı şekilde ulaşabilirsiniz. 

  Araca Göre Lastik Arama
  Eğer o an aracınızın yanında değilseniz, lastik ölçülerinizden de emin olamıyorsanız, araca göre lastik arama motoru kullanarak, orjinal lastik ölçülerinizi görebilir ve sistemde arama yapabilirsiniz. 

  Bu kısımda öncelikle aracınızın marka, model yılı, model ismi, yakıt tipi ve motor hacmi gibi bilgilerini bilmeniz gerekmektedir. (Bu bilgiler ruhsatınızda veya muayene evraklarınızda yer almaktadır) Bu bilgilerin ardından sistemimiz size araç üreticileri tarafından belirtilen orjinal lastik ebatları listesini verecektir. Bu kısımda arama yap seçeneğini kullanarak, ürünlerinizi listeleyebilir, hangi ölçüyü seçmeniz gerektiği konusunda kararsız kalmanız veya diğer sorularınızda bize ulaşabilirsiniz. 

  Eğer aradığınız lastik ölçüleri sistemde bulunmuyorsa, bizlere mail ve çağrı merkezimiz kanalı ile ulaşabilirsiniz. 

 • Lastik üretim tarihi - DOT ne anlama gelmektedir?

  DOT numarası lastiklerinizin yanak kısmında yazan ve lastiklerinizin üretim tarihinin hafta ve yıl olarak belirtildiği bilgi alanıdır.

  Lastik üretim tarihi, üretim sürecinin başlangıcında yanak kısmına işlenmektedir.  10 yaş üzeri lastik kullanımının risklerinden tüketicilerin korunmasını sağlamak adına uygulanan bu yöntem sayesinde, satın almadan önce ürünlerin raf ömrünü doldurup doldurmadığı hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. 

 • Lastiklerin raf ömrü ve kullanım ömrü ne kadardır?

  Premium lastik markaları, ürünlerini 8 - 10 yıl arası ortalama lastik ömrü ile sunmaktadır. Lastiklerin araç üzerine montajı yapıldığı günden itibaren kullanım ömrü ise 4-6 yıl aralığında, sürücü alışkanlıkları, araç özellikleri ve coğrafi şartlara göre değişkenlik gösterebilmektedir. 
  Yapılan birçok lastik testinde kriterlere uygun tarihler içerisinde üretilmiş yeni ve daha eski tarihli lastiğin yol tutuş ve fren performansı arasında herhangi bir fark ölçümlenmemiştir. 
  Bu noktada en önemli konu lastiklerin hangi koşullarda saklanmakta olduğudur. Doğru depo şartlarında saklanan lastikler, üreticilerin belirttiği raf ve kullanım ömrü bilgilerine uygun olurken, uygun olmayan ortamlarda saklanmış lastiklerin kullanım ömrü daha kısa olacaktır. 

 • Sitedeki lastiklerin garanti süresi ne kadar?

  Sitemiz üzerinde sunulmakta olan bütün lastikler sıfır ve garantilidir. Garanti süreleri üretici ve ürün grubuna göre değişkenlik göstermekle birlikte, binek, 4x4 ve suv tipi lastiklerde standart garanti süresi fatura tarihinden itibaren 24 ay olarak uygulanmaktadır.

 • İki aynı ürünün fiyatları neden farklı?

  Lastikler üzerinde üretim teknolojileri doğrultusunda yerleştirilen birçok farklı parametre bulunmaktadır. Aynı ebatlardaki lastikler arasındaki farkları belirleyen bu kriterler ise şunlardır:

  • Yük ve hız endeksleri: Lastiğin azami hız ve yük limitlerini gösteren işaretlemeler doğrultusunda lastik fiyatları değişkenlik göstermektedir. 
  • XL - Reinforced / Normal: XL veya Reinforced olarak işaretlenen lastikler, güçlendirilmiş ürünlerdir ve daha fazla ağırlık taşıyabilen lastiklerdir. 
  • Runflat / Normal : lastiklerin isimlerinde markalara göre değişen runflat işaretlemeleri bulunmaktadır. RFT, ZP, SSR, R-F ve ROF gibi işaretlemelerle gösterilen run flat lastiklerin fiyatları , standart lastiklerden daha yüksektir. 
  • Orijinal ekipman işaretlemesi: Araç üreticileri ile iş birliği içerisinde belirli araç serileri için fabrika çıkışında orijinal ekipman olan lastiklerin işaretlemesi için kullanılan bu yanak işaretlemelerine sahip lastiklerin fiyatları, standart lastiklerden farklıdır. (AO, MO, RO1 ve FI gibi)
  • Üretim Tarihi: Bütün işaretleme ve özellikleri aynı olan iki lastiğin arasında üretim tarihi doğrultusunda fiyat farkları olabilmektedir. 2 yıldan daha eski tarihli lastiklerde dönem dönem indirim kampanyaları yapılmaktadır. 

 • Uygun fiyatlı lastiklerin kullanımı güvenli mi?

  Sitemizde yalnızca belirli kalite standartlarını sunmakta olan lastiklerin satışı yapılmaktadır. Fiyatları daha uygun olan markalı lastikler, premium lastik üreticilerinin alt markaları olarak ürettikleri, güvenli sürüş için minimum AB standartlarına uygun ürünlerden oluşmaktadır. Fiyat farklılığı konusunda belirleyici faktörler ise kullanılan kauçuk oranı, desen yapısındaki teknoloji, enerji etiket değerleri gibi kriterler doğrultusunda uygun fiyata lastik almak isteyen sürücülere hitap etmek üzere belirlenmektedir. 

 • Daha ucuz olduğu için farklı bir lastik ölçüsü kullanmak istiyorum, kullanabilir miyim?

  Lastik değişim ölçüleri tabloları ve formül hesaplayıcıları sürücülerin aklını karıştırıyor olsa da, bu değişim ölçüleri "modifiye" ve "tunning" yapan araç sahiplerinin kullanımına yönelik hazırlanmaktadır. Güvenli bir sürüş için mutlaka araç üreticileri tarafından güvenlik ve performans kriterleri test edilmiş, aracınızın izin verilen orijinal lastik ebatlarında lastik kullanılması gerekmektedir. 

  Özellikle 205/55R16 ve 215/55R16 gibi kullanıcı gözünde birbirine çok yakın olan lastikler arasındaki fiyat farkları, birçok sürücünün izin verilen güvenli lastik ölçüleri listesinde yer almayan ürünleri kullanmayı düşünmesine yol açmaktadır. Bu lastikler birbirine çok yakın ölçülerde görünüyor olsa da, teknik açıdan aynı ölçülerde değildir ve üreticiler tarafından yapılan fiyatlandırmalarda farklı fiyatlarla sunulmaktadır. Oluşan güvenlik riskleri ve teknik detaylar hakkında daha fazla bilgiyi "Lastik dönüşüm ölçüleri ve orijinal ölçülerin önemi" yazısında inceleyebilirsiniz. 

   

 • Aracımdaki RunFlat lastikler yerine, standart lastik takabilir miyim?

  Güçlü spor otomobiller ve lüks sedanlarda tercih edilmekte olan teknolojilerden birisi olan RFT, lastiklerinizin patlaması durumunda, sizi 80 km/s hızı geçmeden, ortalama 80 km. kadar daha taşıyabilmek üzere geliştirilmiştir. Mekanik açıdan RFT lastikler yerine, standart lastikler ebatları aynı olmak kaydı ile araçlara takılabilmektedir. Ancak gerek güvenli sürüş kriterleri, gerek araç üreticileri tarafından bu uygulama önerilmemektedir. Özellikle uzun seyahatlerde bagajında stepne lastik haznesi bulunmayan bu araçlarla yolda kalabilir, yüksek hızda lastiğin patlaması durumunda direksiyon hakimiyeti olumsuz yönde etkilenebilmektedir. Lastik ve araç üreticileri, kullanıcıların daha fazla konfor beklentisi veya modifiye süreçlerinde tercih ettiği bu yöntemi önermemektedir. 

 • A/T lastikler ve M/T lastikler arasındaki fark nedir?

  4x4 araçlar için üretilmekte olan A/T ve M/T lastikler, aynı zamanda "off road lastikleri" olarak da bilinmektedir ve bu tip lastikler özellikle yol dışı (asfalt harici) yüzeylerde araç kullanmakta olan sürücülere hitap etmektedir. Araları sırt desen tasarımı farklılığı, asfalt zeminde yol tutuşunu doğrudan etkilemekte ve sürücülerin araçlarını hangi zeminde kullandıkları ve lastiklerinden beklentilerine göre A/T veya M/T lastik tercih etmeleri gerekmektedir. 

  All Terrain = A/T Lastikler: Bu lastikler hem asfalt hem arazi koşullarında seyahat etmekte olan sürücüler için geliştirilmektedir. Geniş ve dayanıklı dişleri sayesinde asfalt zeminde ve arazi zemininde güvenle ilerlemenize olanak tanımaktadır. Üzerinde bulunan M+S işaretlemesi nedeni ile dört mevsim lastiği olarak da tüketicilere sunulmakta olsalar da, gerçek dört mevsim lastiklerinin üretiminde tercih edilen silika karışımı, yaz lastiklerinden ve arazi lastiklerinden farklıdır. 

  Mud Terrain = M/T Lastikler: Arazi şartlarında araç kullananların ve Off road tutkunlarının tercih ettiği M/T lastikler tamamen yol dışı şartları için hazırlanmıştır. Çamurlu arazi şartlarında, geniş diş aralıkları sayesinde rahatça çamuru tahliye edebilmeleri ve maksimum yol tutuşu sağlayabilen dayanıklı diş yapıları nedeniyle offroad koşullarında M/T lastikler kullanılmaktadır. 

Stok Kodu İle Arama
Ürün Stoklarımızda Mevcut Değildir.

Ürün Stoğa Girince Haber Ver

Üyelik Sözleşmesi

SİTE KULLANIM ŞARTLARI

Lütfen sitemizi kullanmadan evvel bu ‘site kullanım şartları’nı dikkatlice okuyunuz. 

Bu alışveriş sitesini kullanan ve alışveriş yapan müşterilerimiz aşağıdaki şartları kabul etmiş varsayılmaktadır:

Sitemizdeki web sayfaları ve ona bağlı tüm sayfalar (‘site’) Kuştepe Mahallesi Leylak Sokak Murat İş Merkezi B Blok K:10 D:33 Mecidiyeköy / İstanbul adresindeki Lastikçim Pazarlama İç ve Dış Ticaret A.Ş. firmasının (Firma) malıdır ve onun tarafından işletilir. Sizler (‘Kullanıcı’) sitede sunulan tüm hizmetleri kullanırken aşağıdaki şartlara tabi olduğunuzu, sitedeki hizmetten yararlanmakla ve kullanmaya devam etmekle; Bağlı olduğunuz yasalara göre sözleşme imzalama hakkına, yetkisine ve hukuki ehliyetine sahip ve 18 yaşın üzerinde olduğunuzu, bu sözleşmeyi okuduğunuzu, anladığınızı ve sözleşmede yazan şartlarla bağlı olduğunuzu kabul etmiş sayılırsınız. 

 

İşbu sözleşme taraflara sözleşme konusu site ile ilgili hak ve yükümlülükler yükler ve taraflar işbu sözleşmeyi kabul ettiklerinde bahsi geçen hak ve yükümlülükleri eksiksiz, doğru, zamanında, işbu sözleşmede talep edilen şartlar dâhilinde yerine getireceklerini beyan ederler.

 

1. SORUMLULUKLAR

a.Firma, fiyatlar ve sunulan ürün ve hizmetler üzerinde değişiklik yapma hakkını her zaman saklı tutar. 

b.Firma, üyenin sözleşme konusu hizmetlerden, teknik arızalar dışında yararlandırılacağını kabul ve taahhüt eder.

c.Kullanıcı, sitenin kullanımında tersine mühendislik yapmayacağını ya da bunların kaynak kodunu bulmak veya elde etmek amacına yönelik herhangi bir başka işlemde bulunmayacağını aksi halde ve 3. Kişiler nezdinde doğacak zararlardan sorumlu olacağını, hakkında hukuki ve cezai işlem yapılacağını peşinen kabul eder. 

d.Kullanıcı, site içindeki faaliyetlerinde, sitenin herhangi bir bölümünde veya iletişimlerinde genel ahlaka ve adaba aykırı, kanuna aykırı, 3. Kişilerin haklarını zedeleyen, yanıltıcı, saldırgan, müstehcen, pornografik, kişilik haklarını zedeleyen, telif haklarına aykırı, yasa dışı faaliyetleri teşvik eden içerikler üretmeyeceğini, paylaşmayacağını kabul eder. Aksi halde oluşacak zarardan tamamen kendisi sorumludur ve bu durumda ‘Site’ yetkilileri, bu tür hesapları askıya alabilir, sona erdirebilir, yasal süreç başlatma hakkını saklı tutar. Bu sebeple yargı mercilerinden etkinlik veya kullanıcı hesapları ile ilgili bilgi talepleri gelirse paylaşma hakkını saklı tutar.

e.Sitenin üyelerinin birbirleri veya üçüncü şahıslarla olan ilişkileri kendi sorumluluğundadır. 

 

2.  Fikri Mülkiyet Hakları

 

2.1. İşbu Site’de yer alan ünvan, işletme adı, marka, patent, logo, tasarım, bilgi ve yöntem gibi tescilli veya tescilsiz tüm fikri mülkiyet hakları site işleteni ve sahibi firmaya veya belirtilen ilgilisine ait olup, ulusal ve uluslararası hukukun koruması altındadır. İşbu Site’nin ziyaret edilmesi veya bu Site’deki hizmetlerden yararlanılması söz konusu fikri mülkiyet hakları konusunda hiçbir hak vermez.

2.2. Site’de yer alan bilgiler hiçbir şekilde çoğaltılamaz, yayınlanamaz, kopyalanamaz, sunulamaz ve/veya aktarılamaz. Site’nin bütünü veya bir kısmı diğer bir internet sitesinde izinsiz olarak kullanılamaz. 

 

3. Gizli Bilgi

3.1. Firma, site üzerinden kullanıcıların ilettiği kişisel bilgileri 3. Kişilere açıklamayacaktır. Bu kişisel bilgiler; kişi adı-soyadı, adresi, telefon numarası, cep telefonu, e-posta adresi gibi Kullanıcı’yı tanımlamaya yönelik her türlü diğer bilgiyi içermekte olup, kısaca ‘Gizli Bilgiler’ olarak anılacaktır.

 

3.2. Kullanıcı, sadece tanıtım, reklam, kampanya, promosyon, duyuru vb. pazarlama faaliyetleri kapsamında kullanılması ile sınırlı olmak üzere, Site’nin sahibi olan firmanın kendisine ait iletişim, portföy durumu ve demografik bilgilerini iştirakleri ya da bağlı bulunduğu grup şirketleri ile paylaşmasına muvafakat ettiğini kabul ve beyan eder. Bu kişisel bilgiler firma bünyesinde müşteri profili belirlemek, müşteri profiline uygun promosyon ve kampanyalar sunmak ve istatistiksel çalışmalar yapmak amacıyla kullanılabilecektir.

 

3.3. Gizli Bilgiler, ancak resmi makamlarca usulü dairesinde bu bilgilerin talep edilmesi halinde ve yürürlükteki emredici mevzuat hükümleri gereğince resmi makamlara açıklama yapılmasının zorunlu olduğu durumlarda resmi makamlara açıklanabilecektir.

 

4. Garanti Vermeme: İŞBU SÖZLEŞME MADDESİ UYGULANABİLİR KANUNUN İZİN VERDİĞİ AZAMİ ÖLÇÜDE GEÇERLİ OLACAKTIR. FİRMA TARAFINDAN SUNULAN HİZMETLER "OLDUĞU GİBİ” VE "MÜMKÜN OLDUĞU” TEMELDE SUNULMAKTA VE PAZARLANABİLİRLİK, BELİRLİ BİR AMACA UYGUNLUK VEYA İHLAL ETMEME KONUSUNDA TÜM ZIMNİ GARANTİLER DE DÂHİL OLMAK ÜZERE HİZMETLER VEYA UYGULAMA İLE İLGİLİ OLARAK (BUNLARDA YER ALAN TÜM BİLGİLER DÂHİL) SARİH VEYA ZIMNİ, KANUNİ VEYA BAŞKA BİR NİTELİKTE HİÇBİR GARANTİDE BULUNMAMAKTADIR. 

 

5. Kayıt ve Güvenlik 

Kullanıcı, doğru, eksiksiz ve güncel kayıt bilgilerini vermek zorundadır. Aksi halde bu Sözleşme ihlal edilmiş sayılacak ve Kullanıcı bilgilendirilmeksizin hesap kapatılabilecektir.

Kullanıcı, site ve üçüncü taraf sitelerdeki şifre ve hesap güvenliğinden kendisi sorumludur. Aksi halde oluşacak veri kayıplarından ve güvenlik ihlallerinden veya donanım ve cihazların zarar görmesinden Firma sorumlu tutulamaz.

 

6. Mücbir Sebep

 

Tarafların kontrolünde olmayan; tabii afetler, yangın, patlamalar, iç savaşlar, savaşlar, ayaklanmalar, halk hareketleri, seferberlik ilanı, grev, lokavt ve salgın hastalıklar, altyapı ve internet arızaları, elektrik kesintisi gibi sebeplerden (aşağıda birlikte "Mücbir Sebep” olarak anılacaktır.) dolayı sözleşmeden doğan yükümlülükler taraflarca ifa edilemez hale gelirse, taraflar bundan sorumlu değildir. Bu sürede Taraflar’ın işbu Sözleşme’den doğan hak ve yükümlülükleri askıya alınır. 

 

7. Sözleşmenin Bütünlüğü ve Uygulanabilirlik

 

İşbu sözleşme şartlarından biri, kısmen veya tamamen geçersiz hale gelirse, sözleşmenin geri kalanı geçerliliğini korumaya devam eder.

 

8. Sözleşmede Yapılacak Değişiklikler

 

Firma, dilediği zaman sitede sunulan hizmetleri ve işbu sözleşme şartlarını kısmen veya tamamen değiştirebilir. Değişiklikler sitede yayınlandığı tarihten itibaren geçerli olacaktır. Değişiklikleri takip etmek Kullanıcı’nın sorumluluğundadır. Kullanıcı, sunulan hizmetlerden yararlanmaya devam etmekle bu değişiklikleri de kabul etmiş sayılır.

 

9. Tebligat

İşbu Sözleşme ile ilgili taraflara gönderilecek olan tüm bildirimler, Firma’nın bilinen e.posta adresi ve kullanıcının üyelik formunda belirttiği e.posta adresi vasıtasıyla yapılacaktır. Kullanıcı, üye olurken belirttiği adresin geçerli tebligat adresi olduğunu, değişmesi durumunda 5 gün içinde yazılı olarak diğer tarafa bildireceğini, aksi halde bu adrese yapılacak tebligatların geçerli sayılacağını kabul eder.

 

10. Delil Sözleşmesi

Taraflar arasında işbu sözleşme ile ilgili işlemler için çıkabilecek her türlü uyuşmazlıklarda Taraflar’ın defter, kayıt ve belgeleri ile ve bilgisayar kayıtları ve faks kayıtları 6100 sayılı Hukuk Muhakemeleri Kanunu uyarınca delil olarak kabul edilecek olup, kullanıcı bu kayıtlara itiraz etmeyeceğini kabul eder.

 

11. Uyuşmazlıkların Çözümü

İşbu Sözleşme’nin uygulanmasından veya yorumlanmasından doğacak her türlü uyuşmazlığın çözümünde İstanbul (Merkez) Adliyesi Mahkemeleri ve İcra Daireleri yetkilidir.

Montaj Noktaları