icon_cargo En geç 3 iş günü içerisinde ücretsiz kargo!
Sıkça Sorulan Sorular

Aradığınız lastik fiyatlarına kolayca ulaşabilmeniz için sitemizde otomobil ve 4x4 lastikleri kategorilerinde iki türlü arama seçeneği sunulmaktadır. 

Ebatlarına Göre Lastik Arama
Bu kısımda, lastiklerinizin yan yüzeyinde görebildiğiniz "205/55R16 91V" ve benzeri lastik ölçülerini filtreleyerek arama yapabilirsiniz. Lastik ölçüleri  "Taban" / "Yanak" R "Jant Çapı" şeklinde yazılmaktadır. Ayrıca aradığınız lastiğin hangi mevsime ve hangi markaya ait olduğunu, RUNFLAT veya SEAL özellikleri bulunup bulunmadığını da seçerek, arama sonuçlarını filtreleyebilir, en doğru ürüne, en hızlı şekilde ulaşabilirsiniz. 

Araca Göre Lastik Arama
Eğer o an aracınızın yanında değilseniz, lastik ölçülerinizden de emin olamıyorsanız, araca göre lastik arama motoru kullanarak, orjinal lastik ölçülerinizi görebilir ve sistemde arama yapabilirsiniz. 

Bu kısımda öncelikle aracınızın marka, model yılı, model ismi, yakıt tipi ve motor hacmi gibi bilgilerini bilmeniz gerekmektedir. (Bu bilgiler ruhsatınızda veya muayene evraklarınızda yer almaktadır) Bu bilgilerin ardından sistemimiz size araç üreticileri tarafından belirtilen orjinal lastik ebatları listesini verecektir. Bu kısımda arama yap seçeneğini kullanarak, ürünlerinizi listeleyebilir, hangi ölçüyü seçmeniz gerektiği konusunda kararsız kalmanız veya diğer sorularınızda bize ulaşabilirsiniz. 

Eğer aradığınız lastik ölçüleri sistemde bulunmuyorsa, bizlere mail ve çağrı merkezimiz kanalı ile ulaşabilirsiniz. 

DOT numarası lastiklerinizin yanak kısmında yazan ve lastiklerinizin üretim tarihinin hafta ve yıl olarak belirtildiği bilgi alanıdır.

Lastik üretim tarihi, üretim sürecinin başlangıcında yanak kısmına işlenmektedir.  10 yaş üzeri lastik kullanımının risklerinden tüketicilerin korunmasını sağlamak adına uygulanan bu yöntem sayesinde, satın almadan önce ürünlerin raf ömrünü doldurup doldurmadığı hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. 

Premium lastik markaları, ürünlerini 8 - 10 yıl arası ortalama lastik ömrü ile sunmaktadır. Lastiklerin araç üzerine montajı yapıldığı günden itibaren kullanım ömrü ise 4-6 yıl aralığında, sürücü alışkanlıkları, araç özellikleri ve coğrafi şartlara göre değişkenlik gösterebilmektedir. 
Yapılan birçok lastik testinde kriterlere uygun tarihler içerisinde üretilmiş yeni ve daha eski tarihli lastiğin yol tutuş ve fren performansı arasında herhangi bir fark ölçümlenmemiştir. 
Bu noktada en önemli konu lastiklerin hangi koşullarda saklanmakta olduğudur. Doğru depo şartlarında saklanan lastikler, üreticilerin belirttiği raf ve kullanım ömrü bilgilerine uygun olurken, uygun olmayan ortamlarda saklanmış lastiklerin kullanım ömrü daha kısa olacaktır. 

Sitemiz üzerinde sunulmakta olan bütün lastikler sıfır ve garantilidir. Garanti süreleri üretici ve ürün grubuna göre değişkenlik göstermekle birlikte, binek, 4x4 ve suv tipi lastiklerde standart garanti süresi fatura tarihinden itibaren 24 ay olarak uygulanmaktadır.

Lastikler üzerinde üretim teknolojileri doğrultusunda yerleştirilen birçok farklı parametre bulunmaktadır. Aynı ebatlardaki lastikler arasındaki farkları belirleyen bu kriterler ise şunlardır:

  • Yük ve hız endeksleri: Lastiğin azami hız ve yük limitlerini gösteren işaretlemeler doğrultusunda lastik fiyatları değişkenlik göstermektedir. 
  • XL - Reinforced / Normal: XL veya Reinforced olarak işaretlenen lastikler, güçlendirilmiş ürünlerdir ve daha fazla ağırlık taşıyabilen lastiklerdir. 
  • Runflat / Normal : lastiklerin isimlerinde markalara göre değişen runflat işaretlemeleri bulunmaktadır. RFT, ZP, SSR, R-F ve ROF gibi işaretlemelerle gösterilen run flat lastiklerin fiyatları , standart lastiklerden daha yüksektir. 
  • Orijinal ekipman işaretlemesi: Araç üreticileri ile iş birliği içerisinde belirli araç serileri için fabrika çıkışında orijinal ekipman olan lastiklerin işaretlemesi için kullanılan bu yanak işaretlemelerine sahip lastiklerin fiyatları, standart lastiklerden farklıdır. (AO, MO, RO1 ve FI gibi)
  • Üretim Tarihi: Bütün işaretleme ve özellikleri aynı olan iki lastiğin arasında üretim tarihi doğrultusunda fiyat farkları olabilmektedir. 2 yıldan daha eski tarihli lastiklerde dönem dönem indirim kampanyaları yapılmaktadır. 

Sitemizde yalnızca belirli kalite standartlarını sunmakta olan lastiklerin satışı yapılmaktadır. Fiyatları daha uygun olan markalı lastikler, premium lastik üreticilerinin alt markaları olarak ürettikleri, güvenli sürüş için minimum AB standartlarına uygun ürünlerden oluşmaktadır. Fiyat farklılığı konusunda belirleyici faktörler ise kullanılan kauçuk oranı, desen yapısındaki teknoloji, enerji etiket değerleri gibi kriterler doğrultusunda uygun fiyata lastik almak isteyen sürücülere hitap etmek üzere belirlenmektedir. 

Lastik değişim ölçüleri tabloları ve formül hesaplayıcıları sürücülerin aklını karıştırıyor olsa da, bu değişim ölçüleri "modifiye" ve "tunning" yapan araç sahiplerinin kullanımına yönelik hazırlanmaktadır. Güvenli bir sürüş için mutlaka araç üreticileri tarafından güvenlik ve performans kriterleri test edilmiş, aracınızın izin verilen orijinal lastik ebatlarında lastik kullanılması gerekmektedir. 

Özellikle 205/55R16 ve 215/55R16 gibi kullanıcı gözünde birbirine çok yakın olan lastikler arasındaki fiyat farkları, birçok sürücünün izin verilen güvenli lastik ölçüleri listesinde yer almayan ürünleri kullanmayı düşünmesine yol açmaktadır. Bu lastikler birbirine çok yakın ölçülerde görünüyor olsa da, teknik açıdan aynı ölçülerde değildir ve üreticiler tarafından yapılan fiyatlandırmalarda farklı fiyatlarla sunulmaktadır. Oluşan güvenlik riskleri ve teknik detaylar hakkında daha fazla bilgiyi "Lastik dönüşüm ölçüleri ve orijinal ölçülerin önemi" yazısında inceleyebilirsiniz. 

 

Güçlü spor otomobiller ve lüks sedanlarda tercih edilmekte olan teknolojilerden birisi olan RFT, lastiklerinizin patlaması durumunda, sizi 80 km/s hızı geçmeden, ortalama 80 km. kadar daha taşıyabilmek üzere geliştirilmiştir. Mekanik açıdan RFT lastikler yerine, standart lastikler ebatları aynı olmak kaydı ile araçlara takılabilmektedir. Ancak gerek güvenli sürüş kriterleri, gerek araç üreticileri tarafından bu uygulama önerilmemektedir. Özellikle uzun seyahatlerde bagajında stepne lastik haznesi bulunmayan bu araçlarla yolda kalabilir, yüksek hızda lastiğin patlaması durumunda direksiyon hakimiyeti olumsuz yönde etkilenebilmektedir. Lastik ve araç üreticileri, kullanıcıların daha fazla konfor beklentisi veya modifiye süreçlerinde tercih ettiği bu yöntemi önermemektedir. 

4x4 araçlar için üretilmekte olan A/T ve M/T lastikler, aynı zamanda "off road lastikleri" olarak da bilinmektedir ve bu tip lastikler özellikle yol dışı (asfalt harici) yüzeylerde araç kullanmakta olan sürücülere hitap etmektedir. Araları sırt desen tasarımı farklılığı, asfalt zeminde yol tutuşunu doğrudan etkilemekte ve sürücülerin araçlarını hangi zeminde kullandıkları ve lastiklerinden beklentilerine göre A/T veya M/T lastik tercih etmeleri gerekmektedir. 

All Terrain = A/T Lastikler: Bu lastikler hem asfalt hem arazi koşullarında seyahat etmekte olan sürücüler için geliştirilmektedir. Geniş ve dayanıklı dişleri sayesinde asfalt zeminde ve arazi zemininde güvenle ilerlemenize olanak tanımaktadır. Üzerinde bulunan M+S işaretlemesi nedeni ile dört mevsim lastiği olarak da tüketicilere sunulmakta olsalar da, gerçek dört mevsim lastiklerinin üretiminde tercih edilen silika karışımı, yaz lastiklerinden ve arazi lastiklerinden farklıdır. 

Mud Terrain = M/T Lastikler: Arazi şartlarında araç kullananların ve Off road tutkunlarının tercih ettiği M/T lastikler tamamen yol dışı şartları için hazırlanmıştır. Çamurlu arazi şartlarında, geniş diş aralıkları sayesinde rahatça çamuru tahliye edebilmeleri ve maksimum yol tutuşu sağlayabilen dayanıklı diş yapıları nedeniyle offroad koşullarında M/T lastikler kullanılmaktadır. 

x
“Websitemizde ziyaretçi deneyimini artırmak adına Çerezler Kullanılmaktadır. Çerez Kullanım Politikamız ve detaylar için lütfen tıklayınız”. Tamam