Kış Lastiği Zorunluluğu Başladı

Kış Lastiği Zorunluluğu Başladı

1 Nisan 2017 tarihinde güncellenen ve ilk kez 2012 yılında resmi gazetede yayınlanarak yürürlüğe giren kış lastiği zorunluluğu, her yıl 1 Aralık – 1 Nisan tarihleri arasında uygulanmakta ve denetlenmektedir. Türkiye İstatistik Kurumu tarafından açıklanan veriler incelendiğinde, 2011 yılında gerçekleşen trafik kazalarının %26.5 gibi çok ciddi bir kısmının 1 Aralık – 1 nisan tarihleri arasında gerçekleştiği ortaya çıkmaktadır. Uygulama 2012 yılında ilk kez yürürlüğe girdiğinde birçok sürücünün tepkisini çekmiş olsa da, istatistikler bu uygulamanın trafikte can güvenliği açısından ne kadar önemli olduğunu açıkça ortaya koymaktadır.

 

Yeni kış lastiği yönetmeliği ile ilgili resmi gazetede yer alan tebliğde belirtilen usül ve esaslar temel olarak şu şekildedir:
 

“MADDE 5 – (1) Ülkemizde tescil edilmiş olsun veya olmasın, şehirlerarası karayollarında yolcu ve eşya taşımalarında kullanılan taşıtlarda her yılın 1 Aralık ile takip eden yılın 1 Nisan tarihleri arasında kalan dört aylık dönemde kış lastiği kullanılması zorunludur.

(2) İl sınırları içerisinde, kış lastiği uygulaması yapılıp yapılmayacağı ortalama yerel sıcaklıklar dikkate alınarak ilgili valiliklerce belirlenir ve gerekli duyurular yapılır.

(3) Valilikler, kış lastiği uygulamasını, Bakanlıkça belirlenen tarih aralığındaki sürenin öncesinde ve/veya sonrasında 1’er ay arttırabilir.”

 

Kimler Kış Lastiği Takmak Zorundadır?

8 Kasım 2012 tarihinde, 28461 sayılı Resmi Gazete’de yayınlanması ile yürürlüğe resmi olarak giren zorunlu kış lastiği kullanımı uygulaması ilk aşamada yalnızca yük ve yolcu taşımacılığında kullanılmakta olan ticari araçları kapsıyordu. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı tarafından hazırlanan yeni yönetmelikte, ülkemizde tescil edilsin, edilmesin bütün şahsi ve ticari araçlara yer veriliyor.

Yayınlanmış olan eski yönetmelik ve genelgelere göre, ülke sınırları içerisinde şehirlerarası karayolları üzerinde seyredecek kamyon, çekici, tanker, otobüs, minibüs, kamyonet ve A türü yetki belgesi sahibi otomobillerin 1 Aralık ile başlayan ve 1 Nisan tarihine kadar devam eden dört aylık süreçte, kış lastiği kullanması zorunlu iken, 1 Nisan 2017 tarihli resmi gazetede yer alan kış lastiği yönetmeliği madde 5 bütün araçları kapsamaktadır.

 

Şehir içi kullanımda kış lastiği uygulaması zorunlu mu?

Şehirler arası kullanımda kış lastiği zorunluluğu, gerek görüldüğü taktirde bir ay süre ile uzatılabilmekte iken, şehir içi kullanımda bölgesel iklim şartları hususunda valilikler tarafından verilecek kararlar baz alınmaktadır.

 

Kış lastiği takmamanın cezası nedir?

Yönetmelik maddelerine göre, kış lastiği takmayan araçlara uygulanacak ceza bedeli 2017 yılında 625 TL iken, 1 Ocak 2018 itibarı ile 715 TL’ye yükseliyor. Ayrıca kar lastikleri takılıncaya dek araç trafikten men ediliyor. Ticari araçlar için zaman kayıpları ve cezalar, ticari faaliyetleri açısından ciddi kayıplara yol açmakta olduğundan, ceza bedeli aslında çok daha ağırdır.

 

Binek araçlar için kış lastiği zorunluluğu var mı?

 

Şahsi ve binek araçlar için kış lastiği zorunluluğu her yıl gündeme gelse de, bu konuda ilk resmi açıklama 1 Nisan 2017 tarihli resmi gazetede yapılmış ve ülkemizde karayollarında seyretmekte olan şahsi ve ticari bütün araçlar bu uygulamaya dahil edilmiştir.

Yasal uygulamalar ve cezai yaptırımların ötesinde, kar lastiği kullanılması vicdani bir zorunluluktur. Sürücülerin can ve mal güvenliğinin sağlanması açısından aracınızın yerle temas eden tek parçası olan lastikler yol ve hava şartlarından doğrudan etkilenmektedir. Mevsimine uygun lastik kullanılması direksiyon hakimiyetinizden ödün vermeden, kontrollü ve güvenli bir sürüşe olanak tanımaktadır.

 

Kış lastiği nedir?

Araçlarda kullanılmakta olan lastikler doğal kauçuk ve bazı kimyasallar karıştırılarak üretilmektedir. Lastiklerin desen yapıları ve bileşenleri kullanılacağı mevsim, yol tipi ve araç tipine göre farklılıklar göstermektedir. Kış lastikleri ise karlı, çamurlu, yağmurlu, buzlu zeminler ve 7 derecenin altındaki hava sıcaklıklarında esneklik ve yol tutuş performansını kaybetmemek üzere geliştirilmiştir. Kış lastiklerinin yasal mevzuattaki ayırt edici özelliği, lastiğin yanak kısımlarında yer alan “kar tanesi” (snowflake) ve M+S işaretlemeleridir.

 

Sadece iki adet kış lastiği kullanılması yeterli olur mu?
 

Aracınızın, yalnızca ön veya arka aksı üzerinde iki adet kış lastiği kullanılması uzmanlar tarafından da önerilmeyen bir uygulamadır. Kış lastiği kullanılan iki lastik maksimum performans ile yol tutuşu sağlarken, ön veya arka aks üzerindeki yaz lastikleri sürüş güvenliği için savrulma ve spin atma risklerine zemin hazırlamış olur.

 

En iyi kış lastiği ve kış lastiği seçimi
 

Otomotiv sektörünün ihtiyaçları doğrultusunda sektöre sunulmakta olan otuzun üzerindeki lastik markasına ait, birçok farklı desende kış lastiği bulunmaktadır. Bu noktada en büyük yanılgılardan birisi de, kış lastiğinin yalnızca kar lastiği olarak düşünülüyor olması ve sadece karlı zeminlerde kış lastiği kullanılması gerektiği yönündeki tüketici davranışıdır.

Kış lastiği tercihleri yapılırken, bölgenin coğrafi şartları, yolların durumu ve araç standartları gibi kriterler değerlendirilmelidir. Aşırı kar yağışı olan yüksek kesimlerde olabildiğince geniş diş aralıklarına sahip kış lastiği desenleri tercih edilmesi, karlı havalarda zincir veya palet kullanımı ihtiyacını minimuma indirecektir. Araç kullanımının büyük çoğunluğu asfalt ve otoyollarda olan, sürüş aktivitelerinin çoğu ıslak ve kaygan zeminler üzerinde olan sürücüler için ise, bu yol şartlarında maksimum güvenlik ve performansı sağlayacak ürünler önerilmektedir.

 

En büyük tehlike gizli buzlanma
 

İnsan zihninin çalışma prensipleri doğrultusunda, yolda kar veya yağmur olmaması, sürücünün dikkatini yol şartlarından uzaklaştırmaktadır. Özellikle üstgeçit altları ve köprüler gibi alanlarda ani ısı değişiklikleri havadaki nemin donarak, yol yüzeyinde gizli bir buz tabakası oluşmasına sebep olmaktadır. Mevsim geçişleri esnasında yaşanan kazaların büyük bir çoğunluğunda rol oynayan gizli buzlanmaya karşı sürücülerin temkinli olmaları ve hava sıcaklığı 10 derecenin altına düşmeye başladığında, kış lastiklerine geçiş yapmaları önerilmektedir. 

 

 

Stok Kodu İle Arama
Ürün Stoklarımızda Mevcut Değildir.

Ürün Stoğa Girince Haber Ver

Üyelik Sözleşmesi

SİTE KULLANIM ŞARTLARI

Lütfen sitemizi kullanmadan evvel bu ‘site kullanım şartları’nı dikkatlice okuyunuz. 

Bu alışveriş sitesini kullanan ve alışveriş yapan müşterilerimiz aşağıdaki şartları kabul etmiş varsayılmaktadır:

Sitemizdeki web sayfaları ve ona bağlı tüm sayfalar (‘site’) Kuştepe Mahallesi Leylak Sokak Murat İş Merkezi B Blok K:10 D:33 Mecidiyeköy / İstanbul adresindeki Lastikçim Pazarlama İç ve Dış Ticaret A.Ş. firmasının (Firma) malıdır ve onun tarafından işletilir. Sizler (‘Kullanıcı’) sitede sunulan tüm hizmetleri kullanırken aşağıdaki şartlara tabi olduğunuzu, sitedeki hizmetten yararlanmakla ve kullanmaya devam etmekle; Bağlı olduğunuz yasalara göre sözleşme imzalama hakkına, yetkisine ve hukuki ehliyetine sahip ve 18 yaşın üzerinde olduğunuzu, bu sözleşmeyi okuduğunuzu, anladığınızı ve sözleşmede yazan şartlarla bağlı olduğunuzu kabul etmiş sayılırsınız. 

 

İşbu sözleşme taraflara sözleşme konusu site ile ilgili hak ve yükümlülükler yükler ve taraflar işbu sözleşmeyi kabul ettiklerinde bahsi geçen hak ve yükümlülükleri eksiksiz, doğru, zamanında, işbu sözleşmede talep edilen şartlar dâhilinde yerine getireceklerini beyan ederler.

 

1. SORUMLULUKLAR

a.Firma, fiyatlar ve sunulan ürün ve hizmetler üzerinde değişiklik yapma hakkını her zaman saklı tutar. 

b.Firma, üyenin sözleşme konusu hizmetlerden, teknik arızalar dışında yararlandırılacağını kabul ve taahhüt eder.

c.Kullanıcı, sitenin kullanımında tersine mühendislik yapmayacağını ya da bunların kaynak kodunu bulmak veya elde etmek amacına yönelik herhangi bir başka işlemde bulunmayacağını aksi halde ve 3. Kişiler nezdinde doğacak zararlardan sorumlu olacağını, hakkında hukuki ve cezai işlem yapılacağını peşinen kabul eder. 

d.Kullanıcı, site içindeki faaliyetlerinde, sitenin herhangi bir bölümünde veya iletişimlerinde genel ahlaka ve adaba aykırı, kanuna aykırı, 3. Kişilerin haklarını zedeleyen, yanıltıcı, saldırgan, müstehcen, pornografik, kişilik haklarını zedeleyen, telif haklarına aykırı, yasa dışı faaliyetleri teşvik eden içerikler üretmeyeceğini, paylaşmayacağını kabul eder. Aksi halde oluşacak zarardan tamamen kendisi sorumludur ve bu durumda ‘Site’ yetkilileri, bu tür hesapları askıya alabilir, sona erdirebilir, yasal süreç başlatma hakkını saklı tutar. Bu sebeple yargı mercilerinden etkinlik veya kullanıcı hesapları ile ilgili bilgi talepleri gelirse paylaşma hakkını saklı tutar.

e.Sitenin üyelerinin birbirleri veya üçüncü şahıslarla olan ilişkileri kendi sorumluluğundadır. 

 

2.  Fikri Mülkiyet Hakları

 

2.1. İşbu Site’de yer alan ünvan, işletme adı, marka, patent, logo, tasarım, bilgi ve yöntem gibi tescilli veya tescilsiz tüm fikri mülkiyet hakları site işleteni ve sahibi firmaya veya belirtilen ilgilisine ait olup, ulusal ve uluslararası hukukun koruması altındadır. İşbu Site’nin ziyaret edilmesi veya bu Site’deki hizmetlerden yararlanılması söz konusu fikri mülkiyet hakları konusunda hiçbir hak vermez.

2.2. Site’de yer alan bilgiler hiçbir şekilde çoğaltılamaz, yayınlanamaz, kopyalanamaz, sunulamaz ve/veya aktarılamaz. Site’nin bütünü veya bir kısmı diğer bir internet sitesinde izinsiz olarak kullanılamaz. 

 

3. Gizli Bilgi

3.1. Firma, site üzerinden kullanıcıların ilettiği kişisel bilgileri 3. Kişilere açıklamayacaktır. Bu kişisel bilgiler; kişi adı-soyadı, adresi, telefon numarası, cep telefonu, e-posta adresi gibi Kullanıcı’yı tanımlamaya yönelik her türlü diğer bilgiyi içermekte olup, kısaca ‘Gizli Bilgiler’ olarak anılacaktır.

 

3.2. Kullanıcı, sadece tanıtım, reklam, kampanya, promosyon, duyuru vb. pazarlama faaliyetleri kapsamında kullanılması ile sınırlı olmak üzere, Site’nin sahibi olan firmanın kendisine ait iletişim, portföy durumu ve demografik bilgilerini iştirakleri ya da bağlı bulunduğu grup şirketleri ile paylaşmasına muvafakat ettiğini kabul ve beyan eder. Bu kişisel bilgiler firma bünyesinde müşteri profili belirlemek, müşteri profiline uygun promosyon ve kampanyalar sunmak ve istatistiksel çalışmalar yapmak amacıyla kullanılabilecektir.

 

3.3. Gizli Bilgiler, ancak resmi makamlarca usulü dairesinde bu bilgilerin talep edilmesi halinde ve yürürlükteki emredici mevzuat hükümleri gereğince resmi makamlara açıklama yapılmasının zorunlu olduğu durumlarda resmi makamlara açıklanabilecektir.

 

4. Garanti Vermeme: İŞBU SÖZLEŞME MADDESİ UYGULANABİLİR KANUNUN İZİN VERDİĞİ AZAMİ ÖLÇÜDE GEÇERLİ OLACAKTIR. FİRMA TARAFINDAN SUNULAN HİZMETLER "OLDUĞU GİBİ” VE "MÜMKÜN OLDUĞU” TEMELDE SUNULMAKTA VE PAZARLANABİLİRLİK, BELİRLİ BİR AMACA UYGUNLUK VEYA İHLAL ETMEME KONUSUNDA TÜM ZIMNİ GARANTİLER DE DÂHİL OLMAK ÜZERE HİZMETLER VEYA UYGULAMA İLE İLGİLİ OLARAK (BUNLARDA YER ALAN TÜM BİLGİLER DÂHİL) SARİH VEYA ZIMNİ, KANUNİ VEYA BAŞKA BİR NİTELİKTE HİÇBİR GARANTİDE BULUNMAMAKTADIR. 

 

5. Kayıt ve Güvenlik 

Kullanıcı, doğru, eksiksiz ve güncel kayıt bilgilerini vermek zorundadır. Aksi halde bu Sözleşme ihlal edilmiş sayılacak ve Kullanıcı bilgilendirilmeksizin hesap kapatılabilecektir.

Kullanıcı, site ve üçüncü taraf sitelerdeki şifre ve hesap güvenliğinden kendisi sorumludur. Aksi halde oluşacak veri kayıplarından ve güvenlik ihlallerinden veya donanım ve cihazların zarar görmesinden Firma sorumlu tutulamaz.

 

6. Mücbir Sebep

 

Tarafların kontrolünde olmayan; tabii afetler, yangın, patlamalar, iç savaşlar, savaşlar, ayaklanmalar, halk hareketleri, seferberlik ilanı, grev, lokavt ve salgın hastalıklar, altyapı ve internet arızaları, elektrik kesintisi gibi sebeplerden (aşağıda birlikte "Mücbir Sebep” olarak anılacaktır.) dolayı sözleşmeden doğan yükümlülükler taraflarca ifa edilemez hale gelirse, taraflar bundan sorumlu değildir. Bu sürede Taraflar’ın işbu Sözleşme’den doğan hak ve yükümlülükleri askıya alınır. 

 

7. Sözleşmenin Bütünlüğü ve Uygulanabilirlik

 

İşbu sözleşme şartlarından biri, kısmen veya tamamen geçersiz hale gelirse, sözleşmenin geri kalanı geçerliliğini korumaya devam eder.

 

8. Sözleşmede Yapılacak Değişiklikler

 

Firma, dilediği zaman sitede sunulan hizmetleri ve işbu sözleşme şartlarını kısmen veya tamamen değiştirebilir. Değişiklikler sitede yayınlandığı tarihten itibaren geçerli olacaktır. Değişiklikleri takip etmek Kullanıcı’nın sorumluluğundadır. Kullanıcı, sunulan hizmetlerden yararlanmaya devam etmekle bu değişiklikleri de kabul etmiş sayılır.

 

9. Tebligat

İşbu Sözleşme ile ilgili taraflara gönderilecek olan tüm bildirimler, Firma’nın bilinen e.posta adresi ve kullanıcının üyelik formunda belirttiği e.posta adresi vasıtasıyla yapılacaktır. Kullanıcı, üye olurken belirttiği adresin geçerli tebligat adresi olduğunu, değişmesi durumunda 5 gün içinde yazılı olarak diğer tarafa bildireceğini, aksi halde bu adrese yapılacak tebligatların geçerli sayılacağını kabul eder.

 

10. Delil Sözleşmesi

Taraflar arasında işbu sözleşme ile ilgili işlemler için çıkabilecek her türlü uyuşmazlıklarda Taraflar’ın defter, kayıt ve belgeleri ile ve bilgisayar kayıtları ve faks kayıtları 6100 sayılı Hukuk Muhakemeleri Kanunu uyarınca delil olarak kabul edilecek olup, kullanıcı bu kayıtlara itiraz etmeyeceğini kabul eder.

 

11. Uyuşmazlıkların Çözümü

İşbu Sözleşme’nin uygulanmasından veya yorumlanmasından doğacak her türlü uyuşmazlığın çözümünde İstanbul (Merkez) Adliyesi Mahkemeleri ve İcra Daireleri yetkilidir.

Montaj Noktaları