Lastik Dönüşüm Ölçüleri ve Orijinal Ölçülerin Önemi

Lastik Ölçüleri Değişimi ve Orijinal Ekipman Lastikleri

Aracınızın zeminle temas ederek, güvenliğinizi doğrudan etkileyen en önemli parça lastiklerinizdir. Lastiklerini yenilemek isteyen sürücülerin sık sık karşılaştığı ve bilinçsiz şekilde yönlendirildiği problemlerden birisi de aracın orijinal lastik ebatları yerine, farklı lastik ebatları kullanımıdır. Taban, yanak ve jant çapı ölçülerinden oluşan lastik ebatları üzerinde değişiklik yapmadan önce bazı bilgiler dikkatlice değerlendirilmelidir.

Araçların kullanması gereken lastik ebatları nasıl belirlenir?

Tasarım konseptinin ardından araç tasarımcıları tarafından ortalama  Araçların orijinal lastik ebatlarının belirlenmesi sürecinde lastik markası ve fiyat aralığından ziyade, aracın güvenlik ve performans testlerinde en verimli olduğu sonuçlar değerlendirilmektedir. Bu doğrultuda belirlenen ölçüler aracın kapısında veya kaputunda, lastik basınç değerlerinin de yer aldığı metal bir etiket ile bulunmaktadır.

Lastik ölçülerinin değiştirilmesi riskli mi?

 Ölçülerin belirlenmesi sürecinde yapılan testlerin en önemli odak noktaları güvenlik ve aracın performansıdır. Özellikle güvenlik testlerinde aracın denge merkezi doğrultusunda seçilmiş olan ebatlar, aracın denge merkezini etkilediği için virajlarda aracın kavrama potansiyeli ve savrulma yüzdeleri değerlendirilmektedir. Aynı lastik ebatları, ani fren, ani direksiyon manevraları ve ıslak zemin  gibi çeşitli testlerden geçirilir ve en verimli olanlar belirlenir.

Üretici tarafından verilen ebatların dışına çıkılması durumunda bazı riskler ortaya çıkmaktadır.

  1. Aracın denge merkezi değişeceği için virajlarda savrulma riskinizi artar
  2. Yerle temas eden yüzeydeki değişikliğe bağlı olarak  motora binen yük ve yakıt tüketimi değişir. Motora binen yükün artışı ile özellikle 1.6 altı araçlarda motorun fazla zorlanmasına sebep olarak, aracınızın mekanik aksamında arızalara sebep olabilir
  3. Temas yüzeyindeki değişikliğe bağlı olarak aracın direksiyon manevralarına tepki süreci değişir
  4. Olası kaza ve arızalarda, üreticinin izin verdiği ölçüler dışında ölçü kullanılması durumunda, araç alt takımı garanti dışı kalmaktadır
  5. Olası kaza ve arızalarda, sigorta ve kasko firmaları orijinal ebat kullanılmadığı için devre dışı olur
  6. Olası trafik kazalarında yapılacak denetim ve tutulacak tutanaklarda yanlış ebat kullanımından dolayı kusurlu bulunursunuz
  7. TUV tesislerinde yapılacak muayenelerde, orijinal ebatlar dışında ebat kullanılması durumunda araç muayeneden geçirilmez

 

Lastik dönüşüm ölçüsü hesaplama nedir?

Lastiklerin taban ve yanakları arasındaki ebat dengesi gözetilerek hazırlanan bir dönüşüm ölçü sistemi bulunmaktadır. Lastik dönüşüm ölçüsü hesaplayıcı araçlara sitelerde yer verilmekte olsa da, özellikle yeni nesil binek otomobillerde kullanılan gelişmiş mühendislik hesaplamaları nedeni ile bu ebat değişimleri kesinlikle önerilmemektedir. Lastik değişim yüzdesi 1-3 arasında olan ürünler, mekanik açıdan araca takılabiliyor olsa da, teknik açıdan tavsiye edilmemektedir.

Ancak 4x4 arazi araçları için lastik dönüşüm ölçüsü hesaplayıcı rahatlıkla kullanılabilmektedir. Bu araçların teknik özellikleri ve fiziki durumları muadil ebatların kullanımına müsaittir.

 

Lastik ölçüsü değiştirmenin cezası var mı?

Avrupa Birliği uyum süreci ile birlikte, otomotiv sektöründe beklenen gelişmeler arasında yer alan cezalandırmalardan birisi de lastik ölçülerinin orijinal ebatlar dışında kullanılması ile ilgilidir. Avrupa ülkelerinde araçların fabrika çıkış ebatları ruhsata işlenmekte ve ebatların değiştirilmesi için ilgili kurumlardan resmi izin alınarak, değişikliğin ruhsata işenmesi gerekmektedir. Aksi taktirde yapılan trafik denetimlerinde ruhsatta yazan ebatlar ile araçta kullanılan ebatların farklı olmasına bağlı olarak cezai işlemler uygulanmaktadır. İnsan hayatının ön planda olduğu trafik kanunlarında, bilerek ve isteyerek farklı ebat kullanılması, başkalarının hayatını riske atmak olarak görüldüğü için ciddi yaptırımları da beraberinde getirmektedir. Ülkemizde henüz bir maddi yaptırımı olmayan lastik ölçüsü değişimi, şu an için teknik zararlarının dışında yalnızca muayenelerde problem çıkmasına sebep olmaktadır.

Stok Kodu İle Arama
Ürün Stoklarımızda Mevcut Değildir.

Ürün Stoğa Girince Haber Ver

Üyelik Sözleşmesi

SİTE KULLANIM ŞARTLARI

Lütfen sitemizi kullanmadan evvel bu ‘site kullanım şartları’nı dikkatlice okuyunuz. 

Bu alışveriş sitesini kullanan ve alışveriş yapan müşterilerimiz aşağıdaki şartları kabul etmiş varsayılmaktadır:

Sitemizdeki web sayfaları ve ona bağlı tüm sayfalar (‘site’) Kuştepe Mahallesi Leylak Sokak Murat İş Merkezi B Blok K:10 D:33 Mecidiyeköy / İstanbul adresindeki Lastikçim Pazarlama İç ve Dış Ticaret A.Ş. firmasının (Firma) malıdır ve onun tarafından işletilir. Sizler (‘Kullanıcı’) sitede sunulan tüm hizmetleri kullanırken aşağıdaki şartlara tabi olduğunuzu, sitedeki hizmetten yararlanmakla ve kullanmaya devam etmekle; Bağlı olduğunuz yasalara göre sözleşme imzalama hakkına, yetkisine ve hukuki ehliyetine sahip ve 18 yaşın üzerinde olduğunuzu, bu sözleşmeyi okuduğunuzu, anladığınızı ve sözleşmede yazan şartlarla bağlı olduğunuzu kabul etmiş sayılırsınız. 

 

İşbu sözleşme taraflara sözleşme konusu site ile ilgili hak ve yükümlülükler yükler ve taraflar işbu sözleşmeyi kabul ettiklerinde bahsi geçen hak ve yükümlülükleri eksiksiz, doğru, zamanında, işbu sözleşmede talep edilen şartlar dâhilinde yerine getireceklerini beyan ederler.

 

1. SORUMLULUKLAR

a.Firma, fiyatlar ve sunulan ürün ve hizmetler üzerinde değişiklik yapma hakkını her zaman saklı tutar. 

b.Firma, üyenin sözleşme konusu hizmetlerden, teknik arızalar dışında yararlandırılacağını kabul ve taahhüt eder.

c.Kullanıcı, sitenin kullanımında tersine mühendislik yapmayacağını ya da bunların kaynak kodunu bulmak veya elde etmek amacına yönelik herhangi bir başka işlemde bulunmayacağını aksi halde ve 3. Kişiler nezdinde doğacak zararlardan sorumlu olacağını, hakkında hukuki ve cezai işlem yapılacağını peşinen kabul eder. 

d.Kullanıcı, site içindeki faaliyetlerinde, sitenin herhangi bir bölümünde veya iletişimlerinde genel ahlaka ve adaba aykırı, kanuna aykırı, 3. Kişilerin haklarını zedeleyen, yanıltıcı, saldırgan, müstehcen, pornografik, kişilik haklarını zedeleyen, telif haklarına aykırı, yasa dışı faaliyetleri teşvik eden içerikler üretmeyeceğini, paylaşmayacağını kabul eder. Aksi halde oluşacak zarardan tamamen kendisi sorumludur ve bu durumda ‘Site’ yetkilileri, bu tür hesapları askıya alabilir, sona erdirebilir, yasal süreç başlatma hakkını saklı tutar. Bu sebeple yargı mercilerinden etkinlik veya kullanıcı hesapları ile ilgili bilgi talepleri gelirse paylaşma hakkını saklı tutar.

e.Sitenin üyelerinin birbirleri veya üçüncü şahıslarla olan ilişkileri kendi sorumluluğundadır. 

 

2.  Fikri Mülkiyet Hakları

 

2.1. İşbu Site’de yer alan ünvan, işletme adı, marka, patent, logo, tasarım, bilgi ve yöntem gibi tescilli veya tescilsiz tüm fikri mülkiyet hakları site işleteni ve sahibi firmaya veya belirtilen ilgilisine ait olup, ulusal ve uluslararası hukukun koruması altındadır. İşbu Site’nin ziyaret edilmesi veya bu Site’deki hizmetlerden yararlanılması söz konusu fikri mülkiyet hakları konusunda hiçbir hak vermez.

2.2. Site’de yer alan bilgiler hiçbir şekilde çoğaltılamaz, yayınlanamaz, kopyalanamaz, sunulamaz ve/veya aktarılamaz. Site’nin bütünü veya bir kısmı diğer bir internet sitesinde izinsiz olarak kullanılamaz. 

 

3. Gizli Bilgi

3.1. Firma, site üzerinden kullanıcıların ilettiği kişisel bilgileri 3. Kişilere açıklamayacaktır. Bu kişisel bilgiler; kişi adı-soyadı, adresi, telefon numarası, cep telefonu, e-posta adresi gibi Kullanıcı’yı tanımlamaya yönelik her türlü diğer bilgiyi içermekte olup, kısaca ‘Gizli Bilgiler’ olarak anılacaktır.

 

3.2. Kullanıcı, sadece tanıtım, reklam, kampanya, promosyon, duyuru vb. pazarlama faaliyetleri kapsamında kullanılması ile sınırlı olmak üzere, Site’nin sahibi olan firmanın kendisine ait iletişim, portföy durumu ve demografik bilgilerini iştirakleri ya da bağlı bulunduğu grup şirketleri ile paylaşmasına muvafakat ettiğini kabul ve beyan eder. Bu kişisel bilgiler firma bünyesinde müşteri profili belirlemek, müşteri profiline uygun promosyon ve kampanyalar sunmak ve istatistiksel çalışmalar yapmak amacıyla kullanılabilecektir.

 

3.3. Gizli Bilgiler, ancak resmi makamlarca usulü dairesinde bu bilgilerin talep edilmesi halinde ve yürürlükteki emredici mevzuat hükümleri gereğince resmi makamlara açıklama yapılmasının zorunlu olduğu durumlarda resmi makamlara açıklanabilecektir.

 

4. Garanti Vermeme: İŞBU SÖZLEŞME MADDESİ UYGULANABİLİR KANUNUN İZİN VERDİĞİ AZAMİ ÖLÇÜDE GEÇERLİ OLACAKTIR. FİRMA TARAFINDAN SUNULAN HİZMETLER "OLDUĞU GİBİ” VE "MÜMKÜN OLDUĞU” TEMELDE SUNULMAKTA VE PAZARLANABİLİRLİK, BELİRLİ BİR AMACA UYGUNLUK VEYA İHLAL ETMEME KONUSUNDA TÜM ZIMNİ GARANTİLER DE DÂHİL OLMAK ÜZERE HİZMETLER VEYA UYGULAMA İLE İLGİLİ OLARAK (BUNLARDA YER ALAN TÜM BİLGİLER DÂHİL) SARİH VEYA ZIMNİ, KANUNİ VEYA BAŞKA BİR NİTELİKTE HİÇBİR GARANTİDE BULUNMAMAKTADIR. 

 

5. Kayıt ve Güvenlik 

Kullanıcı, doğru, eksiksiz ve güncel kayıt bilgilerini vermek zorundadır. Aksi halde bu Sözleşme ihlal edilmiş sayılacak ve Kullanıcı bilgilendirilmeksizin hesap kapatılabilecektir.

Kullanıcı, site ve üçüncü taraf sitelerdeki şifre ve hesap güvenliğinden kendisi sorumludur. Aksi halde oluşacak veri kayıplarından ve güvenlik ihlallerinden veya donanım ve cihazların zarar görmesinden Firma sorumlu tutulamaz.

 

6. Mücbir Sebep

 

Tarafların kontrolünde olmayan; tabii afetler, yangın, patlamalar, iç savaşlar, savaşlar, ayaklanmalar, halk hareketleri, seferberlik ilanı, grev, lokavt ve salgın hastalıklar, altyapı ve internet arızaları, elektrik kesintisi gibi sebeplerden (aşağıda birlikte "Mücbir Sebep” olarak anılacaktır.) dolayı sözleşmeden doğan yükümlülükler taraflarca ifa edilemez hale gelirse, taraflar bundan sorumlu değildir. Bu sürede Taraflar’ın işbu Sözleşme’den doğan hak ve yükümlülükleri askıya alınır. 

 

7. Sözleşmenin Bütünlüğü ve Uygulanabilirlik

 

İşbu sözleşme şartlarından biri, kısmen veya tamamen geçersiz hale gelirse, sözleşmenin geri kalanı geçerliliğini korumaya devam eder.

 

8. Sözleşmede Yapılacak Değişiklikler

 

Firma, dilediği zaman sitede sunulan hizmetleri ve işbu sözleşme şartlarını kısmen veya tamamen değiştirebilir. Değişiklikler sitede yayınlandığı tarihten itibaren geçerli olacaktır. Değişiklikleri takip etmek Kullanıcı’nın sorumluluğundadır. Kullanıcı, sunulan hizmetlerden yararlanmaya devam etmekle bu değişiklikleri de kabul etmiş sayılır.

 

9. Tebligat

İşbu Sözleşme ile ilgili taraflara gönderilecek olan tüm bildirimler, Firma’nın bilinen e.posta adresi ve kullanıcının üyelik formunda belirttiği e.posta adresi vasıtasıyla yapılacaktır. Kullanıcı, üye olurken belirttiği adresin geçerli tebligat adresi olduğunu, değişmesi durumunda 5 gün içinde yazılı olarak diğer tarafa bildireceğini, aksi halde bu adrese yapılacak tebligatların geçerli sayılacağını kabul eder.

 

10. Delil Sözleşmesi

Taraflar arasında işbu sözleşme ile ilgili işlemler için çıkabilecek her türlü uyuşmazlıklarda Taraflar’ın defter, kayıt ve belgeleri ile ve bilgisayar kayıtları ve faks kayıtları 6100 sayılı Hukuk Muhakemeleri Kanunu uyarınca delil olarak kabul edilecek olup, kullanıcı bu kayıtlara itiraz etmeyeceğini kabul eder.

 

11. Uyuşmazlıkların Çözümü

İşbu Sözleşme’nin uygulanmasından veya yorumlanmasından doğacak her türlü uyuşmazlığın çözümünde İstanbul (Merkez) Adliyesi Mahkemeleri ve İcra Daireleri yetkilidir.

Montaj Noktaları