Lastik Raf Ömrü ve Bekleme Ömrü Ne Kadar?

Lastik Raf Ömrü ve Bekleme Ömrü Ne Kadar?

Lastik Raf ve Bekleme Ömrü

Otomobil lastikleri hakkında en çok spekülasyon yapılan konulardan birisi de lastik raf ömrü ve lastiğin bekleme ömrünün ne kadar olduğu konusudur. Şehir efsaneleri ile gerçek teknik verilerin kulaktan kulağa aktarımında oluşan farklılaşmalar ise, araç sahiplerinin yanlış bilgilenmesine sebep olmaktadır.

 

Lastiklerin raf ömrü ne kadar?

Oto lastik raf ömrü, doğru koşullarda saklanmak şartı ile 8-10 yıl olarak belirlenmiştir. 10 yılın üzerindeki lastikler için üretici firmalar garanti hizmeti vermemektedir. Lastiklerin raf ömrü konusunda aynı bilgiler üretici firmaların web sitelerinde de bulunmaktadır. 

Lastik ömrü konusunda, JATMA (Japan Automobile Tyre Manufactures Association = Japon Otomobil Lastiği Üreticileri Derneği) tarafından yapılan açıklama şöyledir:

JATMA (Japon otomobil lastiği üreticileri derneği) tarafından lastiğin ömrü konusunda yapılan açıklama şu şekildedir: “binek ve hafif ticari araçlara yönelik kullanılmış veya kullanılmamış (yedek-stepne dahil) lastikler, üretim tarihinden sonra 10 yaşını doldurmuş ise, gözle görünür herhangi bir hasara veya şekil bozukluğuna sahip olmasa bile yeni lastikler ile değiştirilmelidir)

Aynı şekilde Ankara Ticaret Odası (ATO) da gelen yoğun sorular karşısında lastik raf ömrü konusunda aşağıdaki bildirgeyi yayımlayabilirsiniz.

http://www.atonet.org.tr/yeni/index.php?p=2334

 

Lastiğin üretim tarihi nedir?

Otomobil lastikleri, hafif ticari araç lastikleri ve kamyon lastikleri de dahil olmak üzere, üretici firmalar tarafından, lastiklerin üretim tarihleri üzerlerine yazılmaktadır. Ürün üzerinde tarih bilgisi çok daha uzun zamandır yer alıyor olsa da, günümüzde kullanılan ve DOT kısaltması ile gösterilen HAFTA/YIL şeklindeki lastik üretim tarihi bilgisi sistemine 2000 yılında geçilmiştir. Satın almak istediğiniz lastiklerin yanaklarında DOT 2416 şeklinde bu bilgiye yer verilmektedir. Bu örnekteki üretim tarihi bilgisi lastiklerinizin 2016 yılının 24. haftasında üretildiğini göstermekted

Lastiğin üretim tarihi neden önemlidir?

Otomobil lastiği hammaddesi doğal kauçuk olsa da, çeşitli katkı maddelerinin de eklenmesi sayesinde yıpranma, ses ve konfor konusunda farklı kitlelere hitap eden ürünler geliştirilebilmektedir. Ancak gerek doğal kauçuk, gerek lastiğin üretimi aşamasında kullanılan doğal ve sentetik ürünler çevre şartlarından etkilenmekte ve zaman içerisinde deforme olabilmektedir. Yapılan araştırmalar sonucunda, güvenliğiniz açısından belirli tarih aralıkları belirlenmiştir ve üreticiler tarafından bunlardan daha eski tarihli lastiklerin kullanılmaması önerilmektedir.

 

Eski tarihli lastik kullanılabilir mi?

Lastiğin tarihinin eski olmasının zararları ve riskleri konusunda birçok şehir efsanesi tüketicileri yanlış yönlendirmektedir. Burada en önemli kriter lastiklerin saklama koşulları konusu iken, kullanıcıyı bu konuda bilinçlendiren kaynak sayısı yok denecek kadar azdır.

Örneğin sektörde çok duyulan hatalı bilgilerden birisi de “yatık lastik” kavramıdır. Doğru koşullarda saklanmayan ve hatalı depolama işlemi nedeni ile fiziksel hasar gören ürünler için kullanılan bu terimi, üretim tarihi eski olan ürünler için de kullanan bireyler bulunmaktadır.

Eski tarihli lastikler doğru koşullarda saklandığı sürece, yeni tarihli lastiklerle aynı sonuçları vermektedir. Lastik firmalarının garantileri de, 8 yaşa kadar olan lastikler için fatura tarihinden itibaren 2 yıl olarak (maksimum ürün yaşı 10 yıl) uygulanmaktadır. 10 yaş itibarı ile lastikler görünüşte tamamen sorunsuz dursalar da, esnekliklerini yitirmeye başlarlar. Lastik içerisindeki hava basıncı, aracın ağırlığı ile daha da sıkışır. Yüksek hızda seyir halinde daha esnek bir yapıya ihtiyaç duyulur. 10 yıl ve üzerinde esneklik konusunda problemler yaşanabileceği için üreticiler tarafından daha eski lastiklerin kullanılmaması önerilir.

Lastik raf ömrü neye göre belirlenir?

Oto lastik üretiminde kullanılan bileşenler markalara, desenlere ve coğrafyalara göre değişiklik gösterebilmektedir. Örneğin kış lastikleri ile yaz lastikleri için kullanılan kauçuk ve kimyasal bileşenler birbirinden çok farklıdır. Kış lastikleri 7 derecenin altındaki sıcaklıklarda da esnek diş yapılarını kaybetmeyecekleri alaşım ile üretilirken, yaz lastiklerinde bu durum tam tersidir. Ancak her iki silika karışımı da ultraviyole ışınları, sıcaklık değişimleri ve oksitlenme faktörlerinden etkilenmektedir. Bu nedenle lastik raf ömrü üzerinde en önemli etken lastik saklama koşullarıdır.


Lastiklerin kullanım ömürleri ne kadar?

Araç lastiklerinin kullanım ömrü montaj işleminden itibaren 4-6 yıl arasındadır. Elbette bu değerler, kullanım ile de doğrudan orantılıdır. Lastik diş derinliği gibi faktörler elverişli olduğu sürece lastiklerinizi 6 yıla kadar gönül rahatlığı ile kullanabilirsiniz.

Eski tarihli lastikler neden daha ucuz?

Lastik üretiminde kullanılan başta kauçuk olmak üzere materyallerin büyük bir çoğunluğu ithal edilmektedir. Birçok desenin üretimi de aynı şekilde yurt dışında yapılmakta ve ürünler hazır olduktan sonra Türkiye’ye getirilmektedir.

Lastik fiyatları, üreticilerin uyguladığı liste fiyatları, gümrükte ortaya çıkan vergiler ve döviz kurları gibi birçok faktöre bağlı olarak sürekli güncellenmekte ve değişmektedir. Sürekli değişen bu fiyatlar karşısında, stoklarda hazırda bulunan eski tarihli ürünlerin fiyatları ucuz kalırken, yeni tarihli ürünler daha yüksek fiyatlarla alınmaktadır

 

Lastik Üretim Tarihi nasıl okunur?

Lastiklerin üretim tarihi, lastiğin yanak kısmında, DOT ile başlayan ifadenin sağında kalan 4 rakamdan oluşur. Son iki rakam lastiğin üretildiği yılı, ilk 2 rakam ise hafta bilgisini bulundurmaktadır.

Stok Kodu İle Arama
Ürün Stoklarımızda Mevcut Değildir.

Ürün Stoğa Girince Haber Ver

Üyelik Sözleşmesi

SİTE KULLANIM ŞARTLARI

Lütfen sitemizi kullanmadan evvel bu ‘site kullanım şartları’nı dikkatlice okuyunuz. 

Bu alışveriş sitesini kullanan ve alışveriş yapan müşterilerimiz aşağıdaki şartları kabul etmiş varsayılmaktadır:

Sitemizdeki web sayfaları ve ona bağlı tüm sayfalar (‘site’) Kuştepe Mahallesi Leylak Sokak Murat İş Merkezi B Blok K:10 D:33 Mecidiyeköy / İstanbul adresindeki Lastikçim Pazarlama İç ve Dış Ticaret A.Ş. firmasının (Firma) malıdır ve onun tarafından işletilir. Sizler (‘Kullanıcı’) sitede sunulan tüm hizmetleri kullanırken aşağıdaki şartlara tabi olduğunuzu, sitedeki hizmetten yararlanmakla ve kullanmaya devam etmekle; Bağlı olduğunuz yasalara göre sözleşme imzalama hakkına, yetkisine ve hukuki ehliyetine sahip ve 18 yaşın üzerinde olduğunuzu, bu sözleşmeyi okuduğunuzu, anladığınızı ve sözleşmede yazan şartlarla bağlı olduğunuzu kabul etmiş sayılırsınız. 

 

İşbu sözleşme taraflara sözleşme konusu site ile ilgili hak ve yükümlülükler yükler ve taraflar işbu sözleşmeyi kabul ettiklerinde bahsi geçen hak ve yükümlülükleri eksiksiz, doğru, zamanında, işbu sözleşmede talep edilen şartlar dâhilinde yerine getireceklerini beyan ederler.

 

1. SORUMLULUKLAR

a.Firma, fiyatlar ve sunulan ürün ve hizmetler üzerinde değişiklik yapma hakkını her zaman saklı tutar. 

b.Firma, üyenin sözleşme konusu hizmetlerden, teknik arızalar dışında yararlandırılacağını kabul ve taahhüt eder.

c.Kullanıcı, sitenin kullanımında tersine mühendislik yapmayacağını ya da bunların kaynak kodunu bulmak veya elde etmek amacına yönelik herhangi bir başka işlemde bulunmayacağını aksi halde ve 3. Kişiler nezdinde doğacak zararlardan sorumlu olacağını, hakkında hukuki ve cezai işlem yapılacağını peşinen kabul eder. 

d.Kullanıcı, site içindeki faaliyetlerinde, sitenin herhangi bir bölümünde veya iletişimlerinde genel ahlaka ve adaba aykırı, kanuna aykırı, 3. Kişilerin haklarını zedeleyen, yanıltıcı, saldırgan, müstehcen, pornografik, kişilik haklarını zedeleyen, telif haklarına aykırı, yasa dışı faaliyetleri teşvik eden içerikler üretmeyeceğini, paylaşmayacağını kabul eder. Aksi halde oluşacak zarardan tamamen kendisi sorumludur ve bu durumda ‘Site’ yetkilileri, bu tür hesapları askıya alabilir, sona erdirebilir, yasal süreç başlatma hakkını saklı tutar. Bu sebeple yargı mercilerinden etkinlik veya kullanıcı hesapları ile ilgili bilgi talepleri gelirse paylaşma hakkını saklı tutar.

e.Sitenin üyelerinin birbirleri veya üçüncü şahıslarla olan ilişkileri kendi sorumluluğundadır. 

 

2.  Fikri Mülkiyet Hakları

 

2.1. İşbu Site’de yer alan ünvan, işletme adı, marka, patent, logo, tasarım, bilgi ve yöntem gibi tescilli veya tescilsiz tüm fikri mülkiyet hakları site işleteni ve sahibi firmaya veya belirtilen ilgilisine ait olup, ulusal ve uluslararası hukukun koruması altındadır. İşbu Site’nin ziyaret edilmesi veya bu Site’deki hizmetlerden yararlanılması söz konusu fikri mülkiyet hakları konusunda hiçbir hak vermez.

2.2. Site’de yer alan bilgiler hiçbir şekilde çoğaltılamaz, yayınlanamaz, kopyalanamaz, sunulamaz ve/veya aktarılamaz. Site’nin bütünü veya bir kısmı diğer bir internet sitesinde izinsiz olarak kullanılamaz. 

 

3. Gizli Bilgi

3.1. Firma, site üzerinden kullanıcıların ilettiği kişisel bilgileri 3. Kişilere açıklamayacaktır. Bu kişisel bilgiler; kişi adı-soyadı, adresi, telefon numarası, cep telefonu, e-posta adresi gibi Kullanıcı’yı tanımlamaya yönelik her türlü diğer bilgiyi içermekte olup, kısaca ‘Gizli Bilgiler’ olarak anılacaktır.

 

3.2. Kullanıcı, sadece tanıtım, reklam, kampanya, promosyon, duyuru vb. pazarlama faaliyetleri kapsamında kullanılması ile sınırlı olmak üzere, Site’nin sahibi olan firmanın kendisine ait iletişim, portföy durumu ve demografik bilgilerini iştirakleri ya da bağlı bulunduğu grup şirketleri ile paylaşmasına muvafakat ettiğini kabul ve beyan eder. Bu kişisel bilgiler firma bünyesinde müşteri profili belirlemek, müşteri profiline uygun promosyon ve kampanyalar sunmak ve istatistiksel çalışmalar yapmak amacıyla kullanılabilecektir.

 

3.3. Gizli Bilgiler, ancak resmi makamlarca usulü dairesinde bu bilgilerin talep edilmesi halinde ve yürürlükteki emredici mevzuat hükümleri gereğince resmi makamlara açıklama yapılmasının zorunlu olduğu durumlarda resmi makamlara açıklanabilecektir.

 

4. Garanti Vermeme: İŞBU SÖZLEŞME MADDESİ UYGULANABİLİR KANUNUN İZİN VERDİĞİ AZAMİ ÖLÇÜDE GEÇERLİ OLACAKTIR. FİRMA TARAFINDAN SUNULAN HİZMETLER "OLDUĞU GİBİ” VE "MÜMKÜN OLDUĞU” TEMELDE SUNULMAKTA VE PAZARLANABİLİRLİK, BELİRLİ BİR AMACA UYGUNLUK VEYA İHLAL ETMEME KONUSUNDA TÜM ZIMNİ GARANTİLER DE DÂHİL OLMAK ÜZERE HİZMETLER VEYA UYGULAMA İLE İLGİLİ OLARAK (BUNLARDA YER ALAN TÜM BİLGİLER DÂHİL) SARİH VEYA ZIMNİ, KANUNİ VEYA BAŞKA BİR NİTELİKTE HİÇBİR GARANTİDE BULUNMAMAKTADIR. 

 

5. Kayıt ve Güvenlik 

Kullanıcı, doğru, eksiksiz ve güncel kayıt bilgilerini vermek zorundadır. Aksi halde bu Sözleşme ihlal edilmiş sayılacak ve Kullanıcı bilgilendirilmeksizin hesap kapatılabilecektir.

Kullanıcı, site ve üçüncü taraf sitelerdeki şifre ve hesap güvenliğinden kendisi sorumludur. Aksi halde oluşacak veri kayıplarından ve güvenlik ihlallerinden veya donanım ve cihazların zarar görmesinden Firma sorumlu tutulamaz.

 

6. Mücbir Sebep

 

Tarafların kontrolünde olmayan; tabii afetler, yangın, patlamalar, iç savaşlar, savaşlar, ayaklanmalar, halk hareketleri, seferberlik ilanı, grev, lokavt ve salgın hastalıklar, altyapı ve internet arızaları, elektrik kesintisi gibi sebeplerden (aşağıda birlikte "Mücbir Sebep” olarak anılacaktır.) dolayı sözleşmeden doğan yükümlülükler taraflarca ifa edilemez hale gelirse, taraflar bundan sorumlu değildir. Bu sürede Taraflar’ın işbu Sözleşme’den doğan hak ve yükümlülükleri askıya alınır. 

 

7. Sözleşmenin Bütünlüğü ve Uygulanabilirlik

 

İşbu sözleşme şartlarından biri, kısmen veya tamamen geçersiz hale gelirse, sözleşmenin geri kalanı geçerliliğini korumaya devam eder.

 

8. Sözleşmede Yapılacak Değişiklikler

 

Firma, dilediği zaman sitede sunulan hizmetleri ve işbu sözleşme şartlarını kısmen veya tamamen değiştirebilir. Değişiklikler sitede yayınlandığı tarihten itibaren geçerli olacaktır. Değişiklikleri takip etmek Kullanıcı’nın sorumluluğundadır. Kullanıcı, sunulan hizmetlerden yararlanmaya devam etmekle bu değişiklikleri de kabul etmiş sayılır.

 

9. Tebligat

İşbu Sözleşme ile ilgili taraflara gönderilecek olan tüm bildirimler, Firma’nın bilinen e.posta adresi ve kullanıcının üyelik formunda belirttiği e.posta adresi vasıtasıyla yapılacaktır. Kullanıcı, üye olurken belirttiği adresin geçerli tebligat adresi olduğunu, değişmesi durumunda 5 gün içinde yazılı olarak diğer tarafa bildireceğini, aksi halde bu adrese yapılacak tebligatların geçerli sayılacağını kabul eder.

 

10. Delil Sözleşmesi

Taraflar arasında işbu sözleşme ile ilgili işlemler için çıkabilecek her türlü uyuşmazlıklarda Taraflar’ın defter, kayıt ve belgeleri ile ve bilgisayar kayıtları ve faks kayıtları 6100 sayılı Hukuk Muhakemeleri Kanunu uyarınca delil olarak kabul edilecek olup, kullanıcı bu kayıtlara itiraz etmeyeceğini kabul eder.

 

11. Uyuşmazlıkların Çözümü

İşbu Sözleşme’nin uygulanmasından veya yorumlanmasından doğacak her türlü uyuşmazlığın çözümünde İstanbul (Merkez) Adliyesi Mahkemeleri ve İcra Daireleri yetkilidir.

Montaj Noktaları