Patlasa da Giden Lastik Run Flat Nedir?

Patlasa da Giden Lastik Run Flat Nedir?

Patlasa da Giden Lastik Run Flat Nedir?

Patlasa dahi, maksimum 80 km/h hızla 80 - 100 km daha yola devam edebilen lastikler, RunFlat olarak adlandırılır. Bu özellik markalara göre farklı kısaltmalarla tanımlanır.

Markalara göre Run Flat lastiklerin kısaltmaları aşağıdaki gibidir;

MARKA

Kısaltma

Michelin

ZP / Pax (Zırhlı Araçlarda)

Bridgestone

RFT

Continental

SSR

Goodyear

ROF / EMT

Pirelli

R-F / RFT / SSRF

Hankook

HR / HRS

Petlas

P-RFT / RunFlat

Nokian

RunFlat

Dunlop

DSST / ROF

Toyo

TRF

Kumho

XRP

Yokohama

ZPS


 

Run Flat – Patlasa da Giden Lastik Teknolojisi

Patlasa da giden lastik olarak bilinen “Run Flat” lastikler, görsel olarak standart lastiklerle aynı olsa da, üretim teknolojileri biraz daha farklıdır. RFT lastik üretimi yapılırken, lastiklerin yanak kısmında kullanılan teknoloji, standart lastik üretiminde kullanılandan farklıdır. Bu kısımda yapılan geliştirme sayesinde, lastik basıncı patlama / delinme gibi sebeplerle düşse de, yanak üzerinde 80 km kadar daha ilerleyebilmektedir.

 

Michelin ZP – Zero Pressure

1995 yılından bu yana aktif olarak kullanılan bu teknoloji, Michelin Pax Tires olarak üretilmiş olan ve günümüzde hala zırhlı araç lastikleri olarak tercih edilen teknoloji ile zaman zaman karıştırılmaktadır. Zero Pressure teknolojisi tamamen run flat teknolojisi olarak üretilmektedir. Michelin runflat lastikleri işaretlenirken, lastik yanağında ZP kısaltması kullanılmaktadır. 80 km/s hızla, 80-100 km arası seyahat etmenize olanak tanıyan run flat lastikler, özellikle BMW ve Mercedes araçların orijinal ekipman lastikleri olarak kullanılmaktadır.

 

Bridgestone RFT – Run Flat

İlk olarak 1987 yılında RFT lastiklerin ilk neslini üreten Bridgestone, bu teknolojiyi 2004 yılına dek kullanmıştır. İlk nesil, güçlendirilmiş lastik yanakları üzerine dizayn edilmiş ve kullanılmıştır. 2005 yılında ise Bridgestone RFT lastiklerinin ikinci nesli üretilmeye başlanmıştır. İkinci nesille birlikte daha fazla konfor için zemindeki darbelerin, kabine aktarımı azaltılmıştır. 2009 yılında üçüncü nesil Bridgestone run flat lastikleri geliştirildiğinde ise özellikle lastiklerde ortaya çıkan aşırı ısınma problemi çözümlenerek, ikinci kuşakta %85 olan ısınma indeksi, üçüncü nesilde %42 ‘ye kadar düşürülmüştür. Ayrıca darbe emme özelliği de geliştirilen yeni nesil lastiklerde, ilk nesilde standart lastiklere oranla %120 olan darbe tepkime oranları, üçüncü nesil ürünlerde %105 ‘e kadar düşürülmüş ve standart lastiklere yakın bir konfor sunulmaya başlanmıştır.

 

Bridgestone Driveguard

Bridgestone’un standart jantlarla da sorun yaşanmadan kullanılabilecek şekilde geliştirdiği yeni nesil run flat lastikleri olan Bridgestone Driveguard 2017 yılı itibarı ile lastik sektörüne sunulmuştur. Eski tip Bridgestone RFT lastiklerle kıyaslandığında, daha yumuşak ve konforlu olması nedeniyle tüketicilerden büyük ilgi gören Bridgestone Driveguard lastikleri, lansman fiyatları ile birçok sürücü tarafından tercih edilmektedir.

 

Continental SSR – Self Supporting Runflat

Continental patlasa da giden lastikler olarak bilinen run flat ürünlerini, SSR ifadesi ile işaretlemektedir. Runflat lastik teknolojisini “self supporting runflat” olarak isimlendiren Continental markası tarafından bu segmentte üretilen ürünler tüm jantlara takılabilmektedir. Diğer birçok rft lastik ile kıyaslandığında yakıt tasarrufu sağlamaktadır.  SSR sistemi Continental tarafından özellikle alçak profilli lastikler için geliştirilen ve halen lastiklerin tüm standart jantlarla uyumlu olmasını sağlayan bir runflat teknolojisidir.

 

Goodyear ROF Run On Flat – Extended Mobility (EMT)

Goodyear run flat lastik teknolojisi “extended mobility” olarak isimlendirilmiştir. Goodyear rof lastikleri, konforlu bir sürüş keyfi sunmakta ve lastik basıncınızın düştüğü durumlarda, 80 km kadar devam edebilmenize olanak tanımaktadır. Güçlendirilmiş yanaklı run flat teknolojisini 1992 yılından bu yana kullanan Goodyear markası, farklı durumlar için farklı funflat lastik desenleri sunmaktadır.


Pirelli R-F / RFT / SSRF

Lastik yanağında RSC veya RUN FLAT ifadesi ile işaretlenen, ürün isimlerinde ise Pirelli RFT, R-F veya SSRF olarak geçen Pirelli patlasa da giden lastikleri, özellikle spor araçlar için üretilen modellerde ve düşük yanaklı lastiklerde büyük ilgi görmektedir.

SSRF teknolojisi ise Goodyear ve Pirelli işbirliği ile yürütülen bir araştırma programıdır. Lastik yanaklarının güçlendirilmesine dayalı olan bu sistemde, lastikler tüm jantlarla uyumlu olsa da, güvenli ve uzun ömürlü kullanım için EH2 özellikli jantlarla kullanılmaları daha doğrudur. Ancak mutlaka TPMS basınç göstergesi bulunmalıdır. Delinme gibi durumlarda mutlaka lastiklerin değiştirilmesi gerekmektedir.

 

Hankook HRS – Hankook Runflat System

Hankook patlasa da gidebilen lastikler segmentinde HRS kısaltması ile işaretlediği ürünleri ile üretim yapmaktadır. Sürücülere güvenli ve konforlu bir sürüş deneyimi yaşatmak üzere geliştirilen destekli yanakları ile Hankook run flat lastikleri BMW ve Mercedes gibi araçlarda sunduğu performans ve uzun kilometre ömrü ile büyük ilgi görmektedir.

 

Petlas P-RFT – Petlas Run Flat

Yerli lastik üreticisi Petlas run flat lastik ürünlerini P-RFT olarak işaretlemektedir. Güçlendirilmiş yanak teknolojisi ile üretilmekte olan Petlas rft lastikler hesaplı run flat lastik çözümü arayan sürücüler için ideal tercihler olarak lastik sektörüne sunulmaktadır.

 

Nokian Run Flat Lastikler

Çelik yelek teknolojisinde kullanılan ARAMID teknolojisini, lastik yanağında kullandığı özel serileri ve kış lastikleri alanındaki başarısı ile tanınan Nokian markası, run flat lastik üretiminde de ekonomik fiyatları ve üstün performansı ile tanınmaktadır. Nokian run flat lastikleri, özellikle Türkiye pazarındaki uygun fiyatları ile büyük ilgi görmektedir.

Stok Kodu İle Arama
Ürün Stoklarımızda Mevcut Değildir.

Ürün Stoğa Girince Haber Ver

Üyelik Sözleşmesi

SİTE KULLANIM ŞARTLARI

Lütfen sitemizi kullanmadan evvel bu ‘site kullanım şartları’nı dikkatlice okuyunuz. 

Bu alışveriş sitesini kullanan ve alışveriş yapan müşterilerimiz aşağıdaki şartları kabul etmiş varsayılmaktadır:

Sitemizdeki web sayfaları ve ona bağlı tüm sayfalar (‘site’) Kuştepe Mahallesi Leylak Sokak Murat İş Merkezi B Blok K:10 D:33 Mecidiyeköy / İstanbul adresindeki Lastikçim Pazarlama İç ve Dış Ticaret A.Ş. firmasının (Firma) malıdır ve onun tarafından işletilir. Sizler (‘Kullanıcı’) sitede sunulan tüm hizmetleri kullanırken aşağıdaki şartlara tabi olduğunuzu, sitedeki hizmetten yararlanmakla ve kullanmaya devam etmekle; Bağlı olduğunuz yasalara göre sözleşme imzalama hakkına, yetkisine ve hukuki ehliyetine sahip ve 18 yaşın üzerinde olduğunuzu, bu sözleşmeyi okuduğunuzu, anladığınızı ve sözleşmede yazan şartlarla bağlı olduğunuzu kabul etmiş sayılırsınız. 

 

İşbu sözleşme taraflara sözleşme konusu site ile ilgili hak ve yükümlülükler yükler ve taraflar işbu sözleşmeyi kabul ettiklerinde bahsi geçen hak ve yükümlülükleri eksiksiz, doğru, zamanında, işbu sözleşmede talep edilen şartlar dâhilinde yerine getireceklerini beyan ederler.

 

1. SORUMLULUKLAR

a.Firma, fiyatlar ve sunulan ürün ve hizmetler üzerinde değişiklik yapma hakkını her zaman saklı tutar. 

b.Firma, üyenin sözleşme konusu hizmetlerden, teknik arızalar dışında yararlandırılacağını kabul ve taahhüt eder.

c.Kullanıcı, sitenin kullanımında tersine mühendislik yapmayacağını ya da bunların kaynak kodunu bulmak veya elde etmek amacına yönelik herhangi bir başka işlemde bulunmayacağını aksi halde ve 3. Kişiler nezdinde doğacak zararlardan sorumlu olacağını, hakkında hukuki ve cezai işlem yapılacağını peşinen kabul eder. 

d.Kullanıcı, site içindeki faaliyetlerinde, sitenin herhangi bir bölümünde veya iletişimlerinde genel ahlaka ve adaba aykırı, kanuna aykırı, 3. Kişilerin haklarını zedeleyen, yanıltıcı, saldırgan, müstehcen, pornografik, kişilik haklarını zedeleyen, telif haklarına aykırı, yasa dışı faaliyetleri teşvik eden içerikler üretmeyeceğini, paylaşmayacağını kabul eder. Aksi halde oluşacak zarardan tamamen kendisi sorumludur ve bu durumda ‘Site’ yetkilileri, bu tür hesapları askıya alabilir, sona erdirebilir, yasal süreç başlatma hakkını saklı tutar. Bu sebeple yargı mercilerinden etkinlik veya kullanıcı hesapları ile ilgili bilgi talepleri gelirse paylaşma hakkını saklı tutar.

e.Sitenin üyelerinin birbirleri veya üçüncü şahıslarla olan ilişkileri kendi sorumluluğundadır. 

 

2.  Fikri Mülkiyet Hakları

 

2.1. İşbu Site’de yer alan ünvan, işletme adı, marka, patent, logo, tasarım, bilgi ve yöntem gibi tescilli veya tescilsiz tüm fikri mülkiyet hakları site işleteni ve sahibi firmaya veya belirtilen ilgilisine ait olup, ulusal ve uluslararası hukukun koruması altındadır. İşbu Site’nin ziyaret edilmesi veya bu Site’deki hizmetlerden yararlanılması söz konusu fikri mülkiyet hakları konusunda hiçbir hak vermez.

2.2. Site’de yer alan bilgiler hiçbir şekilde çoğaltılamaz, yayınlanamaz, kopyalanamaz, sunulamaz ve/veya aktarılamaz. Site’nin bütünü veya bir kısmı diğer bir internet sitesinde izinsiz olarak kullanılamaz. 

 

3. Gizli Bilgi

3.1. Firma, site üzerinden kullanıcıların ilettiği kişisel bilgileri 3. Kişilere açıklamayacaktır. Bu kişisel bilgiler; kişi adı-soyadı, adresi, telefon numarası, cep telefonu, e-posta adresi gibi Kullanıcı’yı tanımlamaya yönelik her türlü diğer bilgiyi içermekte olup, kısaca ‘Gizli Bilgiler’ olarak anılacaktır.

 

3.2. Kullanıcı, sadece tanıtım, reklam, kampanya, promosyon, duyuru vb. pazarlama faaliyetleri kapsamında kullanılması ile sınırlı olmak üzere, Site’nin sahibi olan firmanın kendisine ait iletişim, portföy durumu ve demografik bilgilerini iştirakleri ya da bağlı bulunduğu grup şirketleri ile paylaşmasına muvafakat ettiğini kabul ve beyan eder. Bu kişisel bilgiler firma bünyesinde müşteri profili belirlemek, müşteri profiline uygun promosyon ve kampanyalar sunmak ve istatistiksel çalışmalar yapmak amacıyla kullanılabilecektir.

 

3.3. Gizli Bilgiler, ancak resmi makamlarca usulü dairesinde bu bilgilerin talep edilmesi halinde ve yürürlükteki emredici mevzuat hükümleri gereğince resmi makamlara açıklama yapılmasının zorunlu olduğu durumlarda resmi makamlara açıklanabilecektir.

 

4. Garanti Vermeme: İŞBU SÖZLEŞME MADDESİ UYGULANABİLİR KANUNUN İZİN VERDİĞİ AZAMİ ÖLÇÜDE GEÇERLİ OLACAKTIR. FİRMA TARAFINDAN SUNULAN HİZMETLER "OLDUĞU GİBİ” VE "MÜMKÜN OLDUĞU” TEMELDE SUNULMAKTA VE PAZARLANABİLİRLİK, BELİRLİ BİR AMACA UYGUNLUK VEYA İHLAL ETMEME KONUSUNDA TÜM ZIMNİ GARANTİLER DE DÂHİL OLMAK ÜZERE HİZMETLER VEYA UYGULAMA İLE İLGİLİ OLARAK (BUNLARDA YER ALAN TÜM BİLGİLER DÂHİL) SARİH VEYA ZIMNİ, KANUNİ VEYA BAŞKA BİR NİTELİKTE HİÇBİR GARANTİDE BULUNMAMAKTADIR. 

 

5. Kayıt ve Güvenlik 

Kullanıcı, doğru, eksiksiz ve güncel kayıt bilgilerini vermek zorundadır. Aksi halde bu Sözleşme ihlal edilmiş sayılacak ve Kullanıcı bilgilendirilmeksizin hesap kapatılabilecektir.

Kullanıcı, site ve üçüncü taraf sitelerdeki şifre ve hesap güvenliğinden kendisi sorumludur. Aksi halde oluşacak veri kayıplarından ve güvenlik ihlallerinden veya donanım ve cihazların zarar görmesinden Firma sorumlu tutulamaz.

 

6. Mücbir Sebep

 

Tarafların kontrolünde olmayan; tabii afetler, yangın, patlamalar, iç savaşlar, savaşlar, ayaklanmalar, halk hareketleri, seferberlik ilanı, grev, lokavt ve salgın hastalıklar, altyapı ve internet arızaları, elektrik kesintisi gibi sebeplerden (aşağıda birlikte "Mücbir Sebep” olarak anılacaktır.) dolayı sözleşmeden doğan yükümlülükler taraflarca ifa edilemez hale gelirse, taraflar bundan sorumlu değildir. Bu sürede Taraflar’ın işbu Sözleşme’den doğan hak ve yükümlülükleri askıya alınır. 

 

7. Sözleşmenin Bütünlüğü ve Uygulanabilirlik

 

İşbu sözleşme şartlarından biri, kısmen veya tamamen geçersiz hale gelirse, sözleşmenin geri kalanı geçerliliğini korumaya devam eder.

 

8. Sözleşmede Yapılacak Değişiklikler

 

Firma, dilediği zaman sitede sunulan hizmetleri ve işbu sözleşme şartlarını kısmen veya tamamen değiştirebilir. Değişiklikler sitede yayınlandığı tarihten itibaren geçerli olacaktır. Değişiklikleri takip etmek Kullanıcı’nın sorumluluğundadır. Kullanıcı, sunulan hizmetlerden yararlanmaya devam etmekle bu değişiklikleri de kabul etmiş sayılır.

 

9. Tebligat

İşbu Sözleşme ile ilgili taraflara gönderilecek olan tüm bildirimler, Firma’nın bilinen e.posta adresi ve kullanıcının üyelik formunda belirttiği e.posta adresi vasıtasıyla yapılacaktır. Kullanıcı, üye olurken belirttiği adresin geçerli tebligat adresi olduğunu, değişmesi durumunda 5 gün içinde yazılı olarak diğer tarafa bildireceğini, aksi halde bu adrese yapılacak tebligatların geçerli sayılacağını kabul eder.

 

10. Delil Sözleşmesi

Taraflar arasında işbu sözleşme ile ilgili işlemler için çıkabilecek her türlü uyuşmazlıklarda Taraflar’ın defter, kayıt ve belgeleri ile ve bilgisayar kayıtları ve faks kayıtları 6100 sayılı Hukuk Muhakemeleri Kanunu uyarınca delil olarak kabul edilecek olup, kullanıcı bu kayıtlara itiraz etmeyeceğini kabul eder.

 

11. Uyuşmazlıkların Çözümü

İşbu Sözleşme’nin uygulanmasından veya yorumlanmasından doğacak her türlü uyuşmazlığın çözümünde İstanbul (Merkez) Adliyesi Mahkemeleri ve İcra Daireleri yetkilidir.

Montaj Noktaları